Městské lesy Hradec Králové

Na Vánoce dva tisíce stromků z hradeckých lesů

Dva tisíce boroviček a smrčků z lesů v majetku města Hradce Králové vloni zavonělo na vánočních stolech hradeckých domácností. Podobné to bude i letos. Další plody hradeckých lesů v podobě tři a půl tuny kaprů navíc skončí na štědrovečerních stolech.

„Jsme v oblasti, kde rostou převážně borovice, a tomu bude odpovídat druhová skladba vánočních stromků. Nejvíc proto budeme prodávat boroviček. Zhruba 1500 by jich mělo být přímo z lesa a více než 300 kusů z plantáží v Plačicích,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán. Vysvětlil, že stromky z lesa pocházejí z výchovných zásahů, tudíž nemusí být rovnoměrně rostlé a stejně husté jako stromky z plantáží, které jsou však také dražší. „Využijeme stromky, které musíme z lesa odstranit, protože například vytlačují nadějnější jedince nebo jiné dřeviny. Jejich kouzlo je však v tom, že pocházejí z lesa a navíc jsou vždy čerstvě uříznuté. Naše prodejní místa u hájoven zásobujeme průběžně, takže prodané stromky ihned nahrazujeme čerstvými z blízkého lesa,“ upozornil na výhodu Milan Zerzán.

Černé borovice z plantáží nabízejí hradečtí lesníci ve svých prodejních místech za 300 korun za kus, stejně jako smrky pichlavé. Lesní borovice si zájemci budou moci odnést po zaplacení 200 korun, „běžné“ smrčky lesníci prodávají po 150 korunách.

Stromky už jsou od počátku prosince k mání u hájenky Marokánka u Krňovic v době od 8 do 16.30 hodin. Prodej zde potrvá do 14. prosince. U hájovny Zelený sloupek na Novém Hradci prodej zelených vánočních ozdob domácností začne 10. a potrvá stejně jako na Marokánce do vyprodání zásob, nejpozději do 23. prosince, vždy od 8 do 16 hodin.

U této novohradecké hájovny se od 17. do 23. prosince od 9 do 16 hodin počítá rovněž s prodejem vánočních kaprů. Ve stejných dnech, ovšem od 10 do 17 hodin, budou lesníci prodávat šupináče také u budovy staré radnice čp. 1 na Velkém náměstí a od 20. do 23. prosince ve stených časech také u hájovny na hrázi rybníka Datlík mezi Novým Hradcem a Roudničkou. I u ryb však platí, že pokud je lesníci vyprodají, skončí jejich prodej dříve.

Při podzimních výlovech Městské lesy Hradec Králové získaly ze svých vodních ploch zhruba sedm tun tržních ryb, přičemž část prodaly hned při výlovech, část průběžně při pravidelném prodeji na sádkách a část si objednaly firmy pro své zaměstnance. Na vánoční trh tak lesníci dodají odhadem tři a půl tuny kaprů.

Také ceny vánočních ryb se letos v porovnání s loňským rokem příliš měnit nebudou. Kilo živého kapra od královéhradeckých lesníků zájemci pořídí stejně jako vloni za 85 korun. Jedinou změnou je vytvoření kategorie výběr, která zahrne ryby nad dvě a půl kila hmotnosti. Kilo bude stát o pětikorunu víc. Do ceny se promítne delší krmení těchto ryb.

 

Ing. Lukáš Martínek