Městské lesy Hradec Králové

Napsali o nás: Stromky už se prodávají, čas kaprů teprve přijde

Více než dva tisíce vánočních stromků a přes sedm tun ryb mají připraveno pro předvánoční prodej hradecké městské lesy. Zatímco prodej stromků už městští lesníci u dvou hájoven zahájili 1. prosince, kapry zájemcům nabídnou až těsně před Vánoci, a to na čtyřech místech. Ceny stromků i ryb městská společnost nezvyšovala a zůstaly stejné jako vloni.

Vánoční stromky z prořezů v lesích a v menší míře i ze dvou místních plantáží jsou od počátku prosince k dostání u hájoven Marokánka a Zelený sloupek, přičemž termín ukončení jejich prodeje není určen. Budou se tedy prodávat do vyprodání zásob. U hájovny Marokánka si je zájemci mohou koupit po celý týden včetně sobot a nedělí od 8 do 16.30 hodin, u Zeleného sloupku v tomto čase pouze v pracovních dnech a v sobotu do 12 hodin. Smrček přijde na 170 korun, borovice lesní na 230, borovice černá a smrk pichlavý stojí 350 a jedle 450 korun. Ceny jsou uvedeny za jeden stromek bez ohledu na jeho výšku. Výhodou stromků pořízených přímo u lesníků, na rozdíl od různých obchodníků, je doba jejich výřezu. Z lesa, případně z plantáže, míří do prodejních míst hned, navíc jsou neustále doplňovány právě uříznutými. Nejčastěji zastoupené v sortimentu lesníky nabízených vánočních stromků budou tradičně borovice lesní, které se v městských lesích vyskytují nejčastěji, smrčků bude méně. „K prodeji připravíme zhruba 2200 vánočních stromků, přičemž těch z našich plantáží bude odhadem tak 600,“ přiblížil počty nadlesní Tomáš Jankovský. 

Vánoční kapry ze svých rybníků budou lesníci prodávat až od 21. do 23. prosince na čtyřech místech. A Atria, u staré radnice čp. 1 na Velkém náměstí, na sádkách u rybníka Datlík vždy od 9 do 17 hodin a u hájovny Zelený sloupek od 8 do 16 hodin. Lesníci očekávají, že kaprů prodají podobné množství jako v předchozích letech, tedy kolem sedmi tun. Zatímco ve většině prodejních míst lidé dostanou pouze kapry, na sádkách u Datlíku se budou v omezené míře prodávat také jiné druhy ryb – štiky, sumci, amuři nebo pstruzi. Ani cena vánočních kaprů se nebude měnit, kilo šupináče o hmotnosti do 2,5 kg přijde zájemce na 85 korun, větší kapři budou stát 90 korun za kilogram.

Petr Vinklář
tiskový mluvčí, kancelář primátora