Městské lesy Hradec Králové

Pro čerstvé stromky do lesa i do města

V hradeckých rodinách bude o blížících se vánočních svátcích vonět dva a půl tisíce stromků z lesů v majetku města. Nejčastěji půjde o borovičky, kterých v hradeckých lesích roste nejvíc, ale lesníci pro zájemce připravili také smrky ztepilé a pichlavé, nebo stále oblíbenější jedličky. Nabídku doplní i kapři, také z produkce společnosti Městské lesy Hradec Králové.

 
U hájovny Marokánka poblíž Krňovic prodej stromků lesníci zahájili v prvním prosincovém dnu a pro stromeček se sem zájemci budou moci vypravit až do 13. prosince. Od 14. do 23. prosince bude nákup stromků možný u hájovny Zelený sloupek na Novém Hradci Králové a od 21. do 23. prosince nově také u Atria v centru města. Vždy však platí, že pokud budou vyprodány, skončí prodej dříve.
„Na Vánoce máme připraveno celkem dva a půl tisíce stromků. Z toho bude 1800 borovic, 300 smrků ztepilých, 200 smrků pichlavých a zbytek budou tvořit jedle. Je to zhruba o tři sta stromků více než vloni. Přibylo nám totiž nové prodejní místo u Atria,“ řekl vedoucí odbytu Městských lesů Hradec Králové Lukáš Hýsek. Ceny jsou podobné jako vloni. Smrk ztepilý přijde na 170 korun, borovice lesní na 230, jedle na 450 Kč, borovice černá nebo smrk pichlavý budou stát 350 korun. Ceny jsou vždy za kus bez ohledu na výšku a na rozdíl od loňského roku už zahrnují i balení stromku.   
    
Část vánočních zelených ozdob domácností sice bude z plantáží, ale většina pochází z výchovných zásahů v lese, takže nemusí být tak rovnoměrně rostlé jako ty z plantáží. Jejich kouzlo je však jiné. „Nejen, že jsou levnější a krásně voní, ale především jsou uříznuté chvíli před prodejem. Nabídku v prodejních místech budeme totiž stále doplňovat čerstvými stromky,“ uvedl Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové.
 

Hradečtí lesníci zájemcům nabídnou také kapry ze svých rybníků. K dostání budou od 19. do 23. prosince u hájovny Zelený sloupek, od 20. do 23. prosince na sádkách u rybníku Datlík, od 21. do 23. prosince u staré radnice čp. 1 na Velkém náměstí a ve stejném termínu také u Atria. Ceny kaprů zůstaly stejné jako vloni. Za kilogram výběrového kapra zájemce zaplatí 90 Kč, kilo kapra do hmotnosti 2,5 kg přijde na 85 korun. Přesné termíny a časy prodeje stromků i ryb jsou uvedeny na webu www.mestske-lesy.cz.

Magdaléna Vlčková
tisková mluvčí MmHK