Městské lesy Hradec Králové

Prodej vánočních stromečků začal. Je o ně extrémní zájem

Už máte vánoční stromek? Možná nejvyšší čas pro něj vyrazit, ať na vás nějaký zbude.

Smrk, jedle nebo borovice? Klasická prosincová otázka. A i když do Vánoc zbývá ještě několik týdnů, prodeje stromků začaly naplno. V Hradci je koupíte před hypermarkety, nebo například v městských lesích. Ty letos mluví o extrémním zájmu. Prodávat přitom začaly teprve toto pondělí.

„V nabídce máme smrk, borovici lesní, borovici černou, smrk pichlavý a také jedličku. Cena je za kus, velikost stromku s ní nesouvisí," říká Lukáš Hýsek z hradeckých městských lesů. Pro pichlavého krasavce můžete zatím vyrazit k hájovně Marokánka u Krňovic, od 10. prosince rozšíří lesy prodej také U Zeleného sloupku na Novém Hradci.

Ne každý chce ale za symbol Vánoc platit. Někdo raději volí cestu plnou dobrodružství a vyráží do lesa s pilkou. „Vzhledem ke značnému pohybu lesníků a strážníků po hradeckých lesích, se jedná spíše o jednotlivce," potvrzuje mluvčí hradeckých policistů Eva Kněžourová.

Přesto provádějí strážníci v lesích namátkové kontroly, které potrvají až do Štědrého dne. Všechny, které načapají se stromkem v ruce, kontrolují,  zda mají paragon nebo povolení k vlastnímu řezání. I to totiž městské lesy umožňují. Policistům pomáhají také fotopasti, díky kterým se zloději dají poměrně dobře odhalit. „Pachateli hrozí na místě pokuta do jednoho tisíce korun, v případě opakovaného jednání strážníci případ předávají kvůli podezření ze spáchání trestného činu Policii České republiky," dodává Eva Kněžourová.

Před lupiči se brání i lesníci. Záměrně stromkům uřezávají větvičky tak, aby nevypadaly atraktivně. Esteticky je tak sice znehodnotí, nijak jim ale vlastně neublíží.

Podobně si počínají technické služby města, které chrání jehličnany speciálním nátěrem, který, jak už se kdejaký filuta přesvědčil, začne doma smrdět. „Nátěr se používá proti okusu zvěře a především k předcházení odcizení stromku. Mladé jehličnaté stromky jsou totiž v předvánočním období velmi žádané a někteří občané se bohužel pokouší odnést trofej z veřejného prostranství. Repelentní nátěr má tu vlastnost, že nejen pohledově znehodnotí strom bílou barvou, ale při vyšších teplotách se uvolňuje nepříjemný zápach po velmi dlouhou dobu," upřesňují technické služby. Barvu nelze nijak vymýt a ani se tak nezmírní její zápach.

 

Veronika Skřivancová

Hradecký deník