Městské lesy Hradec Králové

Biřička bude do jara bez vody, může za to havárie na výpusti

5. 12. 2014

Právě v těchto chvílích lesníci spolu s městskými dobrovolnými hasiči pracují na nouzovém vypuštění rybníka Biřička. Důvodem je havarijní stav výpusti, která na hrázi rybníka slouží už od 30. let minulého století. Lesníci žádají občany, aby se na místě až do ukončení prací na jaře pohybovali s největší opatrností. 

Dnes a možná ještě zítra poběží čerpadla u hráze rybníka na plné obrátky. Kvůli stavebním pracím je totiž potřeba odčerpat vodu, která by se odtud jinak nedostala. V tom lesníkům pomohou dobrovolní hasiči. „Předpokládáme, že stavební práce by se měly vejít do půl milionu korun a potrvají do jara. Žádáme návštěvníky příměstských lesů, kteří se budou v té době pohybovat kolem rybníku Biřička, aby dbali doporučení stavbařů. Ti by se měli stavebních prací ujmout během několika týdnů,“ sděluje Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové.

S vypouštěním lesníkům pomáhají dobrovolní hasiči ze Svinar, Malšovy Lhoty a z Třebše. „Na místě pracuje speciální technika, kterou používáme při záplavách. Hasiči mají k dispozici šest čerpadel. Celkově si tak prověříme připravenost techniky a posádky vozů si zkusí trochu jinou roli, než na jakou je zvyklé při ostrých zásazích, kde jde o zdraví a životy,“ doplňuje velitel královéhradeckých dobrovolných hasičů Jiří Kubec, který je rovněž na místě.

Ryby, které budou při vypouštění rybníka vyloveny, poputují do jiných rybníků. Konkrétně ty větší úlovky budou převezeny do Stříbrného rybníka a násadu lesníci odvezou do vodních ploch v okolí.

 

Ing. Lukáš Martínek