Městské lesy Hradec Králové

Chytání ryb „na Stříbrňáku“ pro každého!

20. 6. 2013

Městské lesy hlásí: Chytání ryb „na Stříbrňáku“ pro každého!

„Chyť a pusť“ je způsob rybaření, který bude moci od příštího roku využít veřejnost na Stříbrném rybníku, jenž budou Městské lesy Hradec Králové obhospodařovat. Zájemci si budou moci bez povolenky, pouze na základě jednorázového pověření k chytání ryb, vyzkoušet rybaření.

Ne všechny ryby budou zařazeny do akce „chyť a pusť“, některé si budou moci lidé přímo v kempu či jinde například ugrilovat. „Plánujeme, že by si lidé mohli v rámci vydané povolenky odnést až dva pstruhy, které si sami chytí. Na vše bude bedlivě dohlížet rybářská stráž. Na rybaření bude vyčleněn pouze určitý prostor. Půjde o novou atraktivitu pro širokou veřejnost,“ říká Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové. Dodal, že již nyní se plánují soutěže v chytání ryb.

Rybaření nebude záležitostí pouze jarních, letních a podzimních měsíců. „Když bude led, uděláme chytání ryb na dírkách. Lidé si tak budou moci zarybařit a věřím, že tak Stříbrný rybník bude i díky našim připravovaným aktivitám vyhledávaným turistickým cílem,“ doplnil Milan Zerzán. Předpokládá, že rybářská sezona na Stříbrném rybníku bude pro širokou veřejnost zahájena v dubnu 2014. „Městské lesy Hradec Králové se dlouhodobě starají o vodní hospodářství v rámci ploch v lesích. Nově do jejich péče přibude Stříbrný rybník, který bude moci využívat veřejnost nejen k tradičnímu koupání, ale také k rybolovu, což bude jistě atraktivní i pro rodiny s dětmi,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.

Společnost Městské lesy Hradec Králové, a.s., zajišťuje navíc celoroční prodej ryb vylovených z vlastních rybníků nacházejících se v lesním prostředí, které rybám dodává výjimečnou kvalitu a chuť. Rybníky jsou začleněny do čtyř rybničních soustav. První z nich leží na potoku Biřička a tvoří ji rybníky Roudnička, Datlík, Cikán, Biřička a Cesta myslivců. Druhá se nachází na Stříbrném potoku a zahrnuje rybník Na Olšině a Výskyt. Bělečský potok je třetí soustavou a zásobuje vodou rybník Šanovec. Poslední rybniční soustava leží na nepojmenovaném potoku a tvoří ji rybníky Kříž, Češík, Jáma a Plachta. V celkovém součtu se jedná přibližně o 40 ha rybníků s rybí osádkou čítající okolo 12 tun. Pod hrází rybníka Datlík se nacházejí plůdkové rybníčky, které budou postupně využity pro odchov násady dravce. K odchovu tržních ryb slouží každoročně rybníky Datlík a Výskyt. Ostatní rybníky se střídají ve dvouletých cyklech. Ve zdejších vodách se chovají především kapři a jako doplňkové ryby candát, štika nebo sumec. Hradecký kapr je unikátní ryba díky své kvalitě a výjimečné chutí, kterou určuje ryze přírodní prostředí. Odchov probíhá z velké části v odbahněných rybnících s písčitým dnem. Ryba tak nemá klasickou bahenní příchuť. Hradecký kapr je v posledních letech vyhledávanou a oblíbenou variantou na štědrovečerní stůl. Jako jeden z mála se navíc tento kapr může pochlubit vlastním logem.