Městské lesy Hradec Králové

Do obory se nastěhoval jelen sika Dybowského z lánské obory

27. 9. 2016

V pořadí už třetí oboru otevřeli lesníci v hradeckých městských lesích. Obora je situována u vodní nádrže Na Olšině a návštěvníkům nabídne pozorování jelenů sika Dybowského. Laně i koloucha přivezli lesníci do příměstských lesů minulý týden, posledním přírůstkem je jelen, který byl do nové obory dopraven v 26. září z prezidentovy lánské obory.

Obora o rozloze 1,3 hektaru s pozorovatelnami nabízí veřejnosti netradiční pohled na tuto zvěř, která se v hradeckých lesích nevyskytuje. „Jelen sika Dybowského je asijským poddruhem jelena siky, který pochází z oblasti východní Asie. V porovnání velikosti se nachází mezi jelenem evropským a jelenem sikou japonským. Hmotnost jelena je přibližně kolem 80 kilogramů a výška v kohoutku dosahuje kolem 110 centimetrů,“ přiblížil nové obyvatele obory Lukáš Hýsek z Městských lesů Hradec Králové.

Stěhování zvířat nebylo jednoduché, nejdelší trasu absolvoval z Lán poslední přírůstek, tedy jelen sika Dybowského. „Přímo na místě byl jelen uspán veterinářem, pak naložen do bedny a převezen do našich lesů. Vše proběhlo velmi dobře. Ještě po vypuštění lehce dospával,“ popsal transport i vypuštění jelena nadlesní Tomáš Jankovský.

Městské lesy Hradec Králové už před dvěma lety v lese vybudovaly oboru pro divočáky. O pár měsíců později vyrostla v těsném sousedství také obora pro muflony a daňky. „Kromě naší hlavní činnosti, kterou je péče o lesy v majetku města a hospodaření v nich, se každý rok snažíme posílit rekreační funkci lesa a právě vybudování obor pro zvěř do tohoto konceptu zapadá,” dodal ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. 

Hradecká internetové televize: