Městské lesy Hradec Králové

Lečové kameny pomohou k lepší orientaci v lesích

12. 6. 2014


Hradec Králové, 11. června 2014

Lečové kameny pomohou k lepší orientaci v lesích

Zhruba šest set hraničních a lečových kamenů, které zlepšují orientaci v příměstských lesích, a s jejichž pořízením Městským lesům vypomohou evropské peníze, bude návštěvníkům sloužit už od začátku prázdnin. Kromě kamenů ohraničujících majetek města, umístí či obnoví v následujících dvou týdnech lesníci 133 lečových kamenů s číslem leče, kterou kámen označuje. Návštěvníci lesů se v lesích už neztratí.

Třiapadesát lečových kamenů je původních. „Jsou zašedlé a číslo už mnohdy není ani k přečtení. Postupně tedy obnovujeme tyto historické kameny a dalších osmdesát nových umístíme k významnějším lesním křižovatkám,“ vysvětluje postup prací ředitel Městských lesů Milan Zerzán. I na lesníky se totiž obracejí občas zatoulaní turisté a ptají se, kde se aktuálně nacházejí. Od prázdnin už bude orientace v lesích mnohem snazší. Kdo bude mít tištěnou verzi mapy lesů s čísly lečí nebo mobilní telefon s přístupem na internet, a tím pádem k virtuální mapě lesů na webu města, může si pohodlně najít cíl, který hledá a k němu bez zaváhání vyrazit. Mapa městských lesů je taktéž k dispozici na speciálním webu www.cyklohradec.cz, který obsahuje komplex informací o cykloturistice ve městě a okolí. „Asi šest stovek kamenů bude tak zvaně hraničních a vyznačí hranice majetku města Hradec Králové. Společnost Městské lesy Hradec Králové byla úspěšná se žádostí o evropské peníze, které pokryjí z celkové částky necelých půl milionu korun asi 70 %,“ vítá pomoc Milan Zerzán a dodává, že v loňském roce městské lesy instalovaly zhruba 200 kusů kamenů ve vlastní režii.

Čísla jednotlivých lečí kromě zmíněné tištěné mapy zaznamenali i tvůrci virtuální mapy lesa na webu města. „Na této mapě práce nikdy nekončí a údaje neustále aktualizujeme. Turisté tak mohou na mapě na webu města či na počítačích i chytrých telefonech nově vidět například fotky Rytířského hradiště nebo aktualizované trasy. Novinkou je i postupná aktualizace webových odkazů u fotoobjektů, které vedou k podrobnější informaci o dané lokalitě,“ popisuje aktualizaci údajů mapy Pavel Struha z magistrátu města, který je jedním z jejich tvůrců. Čísla lečí jsou v mapě na obrázku vyznačena níže.

Kromě osazování a obnovy lečových kamenů se lesníci věnují i prořezu větví u cest a u lesních křižovatek, aby se předešlo kolizím a celkově se zpřehlednil náročnější lesní terén.

 

Magdaléna Vlčková
tisková mluvčí MmHK
tel. +420 495 707 412
magdalena.vlckova@mmhk.cz