Městské lesy Hradec Králové

Lesníci začnou u Datlíku nabízet i pstruhy

16. 2. 2015

Příprava projektů na opravy dalších lesních cest, odbahnění rybníka Cikán, rozšíření prodeje ryb na sádkách Datlík o pstruhy nebo příprava výstavby rozhledny. To jsou některé z letošních plánů společnosti Městské lesy Hradec Králové, které mají posílit rekreační funkci lesů patřících městu.

 

Na jednu z novinek se mohou těšit cyklisté, bruslaři i pěší, kteří využívají okruh vedoucí městskými lesy z Malšovic kolem lesního hřbitova, hájovny U Dvou šraňků a Svinar zpět do Malšovic. U okruhu v lese poblíž Svinar se zřejmě už na jaře objeví další občerstvení v podobě dřevěné stavby podobné té v lokalitě Vlčí jámy. Podnikatel, kterému lesníci prostor pronajali, tady hodlá výletníkům nabízet především pochoutky z čerstvých ryb z hradeckých lesních rybníků připravené na grilu či v udírně. Lesníci hodlají rovněž rozšířit nabídku čerstvých ryb pro veřejnost na sádkách u hájovny Datlík mezi Novým Hradcem Králové a Roudničkou.

 

„Předěláváme jednu sádku, do níž přivedeme ze studny chladnou okysličenou vodu, která je pro chov pstruhů nezbytná. Na letošní léto už si tady zájemci budou moci koupit čerstvého pstruha třeba na grilování,“ slibuje ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Prodej ryb na Datlíku funguje celoročně každý čtvrtek od 14 do 18 hodin. Viditelnou změnou se stane opětovné postupné napouštění novohradeckého rybníka Biřička. K tomu dojde hned po končící opravě některých více než osmdesát let starých objektů rybníka, které nebyly opraveny při revitalizaci této vodní plochy před několika lety. Zároveň se počítá s opravou výpusti rybníka Češík, aby se zvýšil přívod vody pro nedaleké jezírko nacházející se mezi bytovými domy. V závěru roku by měly být zahájeny práce na odbahnění rybníka Cikán, na který už je připraven projekt a čeká se, až bude v březnu otevřen příslušný dotační titul ministerstva životního prostředí.

 

Cikán je posledním lesním rybníkem, který nebyl za éry společnosti Městské lesy rekonstruován. Lesníci rovněž pokračují v přípravě výstavby více než 30 metrů vysoké rozhledny na vrchu Vrchboř u přírodní památky Černá stráň, tedy na nejvyšším bodě lesů v majetku města - 276 metrů nad mořem. „Letos bychom zpracovali projekt a vlastní stavba by přišla na řadu příští rok. Pokud bychom nezískali dotaci, tak až v roce 2017,“ uvedl Milan Zerzán. Náklady mají dosáhnout 3,5 milionu korun bez DPH.

 

Ing. Magdaléna Vlčková

http://www.hradeckralove.org/noviny-a-novinky/lesnici-zacnou-u-datliku-nabizet-i-pstruhy