Městské lesy Hradec Králové

Mapa městských lesů podrobně a přehledně na webu města

22. 1. 2014

Mapa městských lesů podrobně a přehledně na webu města
 
Kudy nejrychleji k ohništi, kterou cestu vybrat pro cyklovýlet nebo pro vyjížďku na koních, či kde se občerstvit v městských lesích, pokud jsou výletníci na in-line bruslích? To a mnohem více nabízí od dnešního dne nová přehledná mapa na webu města, se kterou mohou všichni pohodlně pracovat odkudkoliv, v budoucnu i prostřednictvím chytrých mobilních telefonů.
 
Mapa příměstských lesů doplňuje již existující řadu map dostupných na městském webu. Lidé se už několik let mohou proletět v 3D zobrazení městem, mohou navštívit historické mapy města nebo se mohou podívat na přehled volnočasových sportovních aktivit. Celkem je takových map k dispozici více než dvacet.
 
Orientace v lesích nemusí být pro každého jednoduchá tak, jak se mnohým jeví při pohledu na zdánlivě jednoduše namalovanou mapu lesů. „Zaznamenáváme připomínky od návštěvníků lesů, že občas ztratí orientaci, proto jsme se rozhodli v následujícím období instalovat k jednotlivým lesním čtvercům patníky s čísly, pomocí kterých se orientace usnadní. S nákupem a umístěním nám pomůže dotace z Evropské unie,“ vysvětluje ředitel městských lesů Milan Zerzán zlepšení, které bude zanedlouho rovněž součástí nově spuštěné mapy.
 
Magistrát hodlá ve vylepšování již existujících map pokračovat. „Je to nekončící proces. Snažíme se udržovat všechny mapy aktuální a funkční. Příprava této mapové vrstvy vznikala cca 3 měsíce a určitě s sebou ponese i odstraňování drobných závad ve zkušebním provozu,“ říká hlavní tvůrce mapy a správce GIS Pavel Struha.
 
„Městské lesy neodmyslitelně k městu patří a jsou v podstatě na dosah z centra města. Nabízejí velké množství relaxačních aktivit a možností, jak trávit volný čas. Virtuální mapa zahrnuje mnoho nabídek pro návštěvníky a v blízké budoucnosti bude přístupná prostřednictvím chytrých telefonů z jakéhokoliv místa, takže bude možné aktuálně měnit plány při výletování,“ říká náměstek primátora s gescí pro městské organizace Martin Soukup.

Mapa je publikována v novém publikačním webovém prostředí ArcGIS Server a obsahuje základní turistické prvky – značené turistické trasy, cyklostezky a cyklotrasy, napojené na celostátní síť, dále lokální naučné stezky, trasy pro vozíčkáře, běžkaře, in-line bruslaře a hippotrasu. Jsou zde vyznačena například i místa, kde lze opravit kolo, nebo si opéci špekáčky, aniž by byl ohněm ohrožen okolní les. Městské lesy protíná tzv. zelený okruh – cyklistická a pěší trasa, která návštěvníky informuje o funkcích lesa a jeho prospěšném vlivu. Děti je možné nalákat na planetární naučnou nebo pohádkovou stezku. Mapa navazuje na její tiskovou předlohu, která byla vydána předloni.
Magdaléna Vlčková
tisková mluvčí MmHK
tel. 731 131 123
magdalena.vlckova@mmhk.cz