Městské lesy Hradec Králové

Maskot městských lesů se jmenuje Šiškulka

2. 5. 2012

Soutěž o pojmenování maskota borové šišky, která byla vytvořena jako symbolizující prvek k výuce lesní pedagogiky, které se lesnící kromě jiných činností také věnují, je u konce. Odborná porota vybrala jméno Šiškulka...

Do soutěže, která trvala od ledna do března, se zapojilo celkem 1456 osob s 311 návrhy, z nichž 144 zaslalo 51 jednotlivců a zbylých 167 obdrželi lesníci od kolektivů tříd ze šesti mateřských škol a osmi základních škol na území města Hradec Králové.

S ohledem na velký počet zaslaných návrhů byla ustavena odborná komise ve složení:

- Ing. arch. Lenka Zídková, zastupitelka města a předsedkyně představenstva akciové společnosti Městské lesy Hradec Králové,

- Ing. Eliška Finková, ředitelka divadla Drak,

- Mgr. Jiří Kánský, ředitel Českého rozhlasu HK,

- Karel Tejkl zastupující akciovou společnost Vltava-Labe-Press,

- Ing. Alena Synková, vedoucí odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže Magistrátu města HK.

Komise se jednomyslně shodla na pojmenování Šiškulka jednak proto, že tento název zahrnuje slovo šiška i šikulka a bude i pro menší děti snadno vyslovitelný, ale i kvůli tomu, že při této volbě zůstane pro šišku zachován rod ženský.

Vítězové, kteří zaslali tento návrh, jsou dva, a to Mateřská škola Pohádka v Mandysově ulici (Červená třída - Čertíci; paní učitelka Jitka Mařáčková) a paní Milada Pilařová. Na vítězku čeká víkend na Mazurově chalupě a pro děti z mateřské školky uspořádají lesníci akci na stejném místě spojenou s občerstvením, soutěžemi a lesní pedagogikou.

Akciová společnost Městské lesy Hradec Králové se rozhodla udělit ještě jedno ocenění, a to za originální pojetí soutěže o pojmenování maskota. Tuto cenu si právem zaslouží žáci ze 4. třídy Masarykovy základní školy, kteří spolu s paní učitelkou Radkou Krejčovou zpracovali projekt zahrnující navrhovaná jména pro borovou šišku, grafický návrh a vlastní výrobu šišky lepením na karton. Postup prací a konečný výsledek zdokumentovali a zaslali několik pěkných fotografií, které si můžete prohlédnout níže. I pro tyto žáky uspořádáme v červnu akci na Mazurově chalupě se stejným programem jako pro děti z mateřské školy.

Všem účastníkům soutěže tímto ještě jednou děkujeme.

Fotografie žáků 4. třídy Masarykovy základní školy při tvorbě šišky a návrhu na její pojmenování:

Děti z Masarykovy základní školy vyrábějí maskota z kartonu

děti při práci

Jednotlivá pojmenování děti namalovaly

Společné foto s výtvory