Městské lesy Hradec Králové

Mazurova chalupa začala sloužit k lesní pedagogice

8. 11. 2011

Zcela nový systém využívání Mazurovy chalupy zavádějí v těchto dnech Městské lesy Hradec Králové. Objekt už slouží pro pořádání firemních akcí a k setkávání lesníků s žáky škol.

Občané se stále častěji ptají na možnost využití Mazurovy chalupy. Společnost Městské lesy Hradec Králové zde například pořádá už teď různé akce v rámci lesní pedagogiky, kdy děti ze škol a školek lesníci seznamují s lesem a jejich činností v lese. Ředitel této městské společnosti Milan Zerzán řekl, že v okolí Mazurovy chalupy vznikne naučná stezka o hospodaření v lesích, na níž se děti dozvědí spoustu zajímavostí - například o stromech, o zvěři atd. Tato stezka bude sloužit i široké veřejnosti.

„Mazurova chalupa není vhodným místem pro provozování celoročně otevřené restaurace, nebráníme se však jednorázovým akcím, které se tam hodí a okolí neuškodí. Přemýšleli jsme o tom, že by se v Mazurově chalupě mohly konat svatby, také kuchařské show – například prezentace jídel z našich hradeckých kaprů a zvěřiny, o tom všem ale teprve budeme jednat v představenstvu,“ uvedla Lenka Zídková, předsedkyně představenstva Městské lesy Hradec Králové a.s.

Již dříve Městské lesy Hradec Králové informovaly o tom, že v lesích plánují rozšířit nabídku možností k využití volného času v přírodě. „Plánů máme celou řadu – jedním z nich je vybudování nového malého rybníčku, ve kterém by byli hradečtí kapři, dále pstruzi a candáti, přičemž lidé by si mohli ryby sami chytnout a my bychom jim je v případě zájmu hned usmažili. Dalším z plánů je vybudování zájmového chovu zvěře, chceme také postavit rozhlednu. Mazurova chalupa by se tak stala přirozeným centrem lesů, odkud by lidé mohli chodit na celodenní vycházky po lese,“ prozradil Milan Zerzán.

„Sám se přesvědčuji o tom, že veřejnost současné aktivity společnosti Městské lesy Hradec Králové vnímá kladně. Důkazem toho jsou hojně navštěvované akce, které tato naše městská organizace za posledních pár měsíců uspořádala. Těší mě, že některé z nich budou tradiční,“ řekl Martin Soukup, náměstek primátora pro majetek a městské organizace.

Ačkoliv se tato nádherná lokalita nachází na území Pardubického kraje v katastru Hoděšovic spadajícího do obvodu obce Býšť, je majetkem města Hradec Králové. Přírodní rezervace Mazurovy chalupy byla vyhlášena v dubnu roku 2002. Je to unikátní komplex vlhkých slatinných a mezofilních luk, který se nachází u samoty U Mazury, 1,5 km od vsi Hoděšovice. Z botanického hlediska patří přírodní rezervace Mazurovy chalupy k nejvýznamnějším lokalitám tohoto typu v celém Dolním Poorličí a Východním Polabí.