Městské lesy Hradec Králové

Městskými lesy se šíří lýkožrout

25. 8. 2015

Lýkožrout smrkový, lidově a nesprávně označovaný jako kůrovec, je největším hmyzím škůdcem na smrku. Přesto, že je veliký pouhých 5 mm, ve větším množství dokáže zahubit vzrostlý strom i celý les. Teplé a suché období pomohlo většímu namožení brouků a v těchto dnech trápí naše lesníky.

 

A jak lýkožrout škodí?

Samečci v kůře vyhlodávají snubní komůrky, kde se páří s více samičkami. Ty pak vyhlodávají dlouhé matečné chodby, do nichž kladou vajíčka. Z vajíček se vylíhne larva, která se živí lýkem (slabá vrstva mezi kůrou a dřevem, kterou stromem proudí voda a živiny) a vytváří larvální chodby ukončeny kukelnou kolébkou, kde se zakuklí. Čerstvě vylíhnutí mladí brouci pokračují v požírání lýka. Ve vhodných podmínkách má kůrovec až tři generace do roka.

 

Škůdci vyhledávají hlavně stromy, které jsou již oslabeny (například nedostatkem vláhy) a ty v nejbližším okolí. Při velkém počtu brouků ale napadají i zcela zdravé jedince. Obrana proti kůrovcům není snadná. Lesníkům v podstatě nezbývá, než co nejrychleji poškozené dřevo vytěžit a odvézt z lesa.