Městské lesy Hradec Králové

Mláďata v lesích jsou nejzranitelnější právě teď

20. 6. 2012

Ptáče vypadlé z hnízda nebo malé srnče, které zrovna nechrání jeho matka? Častá situace, na kterou mohou právě v tomto období narazit návštěvníci v městských lesích v těsné blízkosti krajské metropole. Dobře myšlená pomoc takovému jedinci nemusí být správná.

Červen je měsícem myslivosti a příroda právě v tomto ročním období vyvádí na svět nové přírůstky. Nejinak je tomu v příměstských lesích Hradce Králové, kde žije pestrá skladba různých druhů ptáků či savců a jiné zvěře, do jejíž blízkosti se mohou návštěvníci lesa dostat.

„Lidé při svých vycházkách mohou objevit vypadlé ptáče poblíž cesty nebo malého srnce bez dozoru své matky. V tom případě doporučujeme ponechat mladé být, neboť jakákoliv manipulace s mláďaty může mít fatální následky,“ vysvětluje Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové a.s.

Příroda je důmyslně vyvinutý funkční koloběh. Zásahy člověka, navíc ty neodborné, mívají většinou z neznalosti problematiky špatné a nechtěné konce.

„Často se stává, že lidé mládě vezmou s sebou a v dobré víře mu chtějí pomoci, ale v podstatě mu tím ubližují, protože zejména u savců na mláděti uvízne jiný pach a matka se o něj odmítne starat. Ptáčata jsou příliš drobná a křehká a jakákoliv manipulace jim může způsobit bolest,“ popisuje dopady mnohdy dobře mířené pomoci lidí Milan Zerzán.

Městské lesy zároveň apelují na návštěvníky lesů, kteří přichází s pejsky, aby je měli na vodítku. I psi mohou mláďatům uškodit a v lesích se navíc často stávají neovladatelnými, v horším případě jim zvěř může v obraně i ublížit.

ZDROJ:

http://www.hradeckralove.org/noviny-a-novinky/mladata-v-lesich-jsou-nejzranitelnejsi-prave-ted