Městské lesy Hradec Králové

Napsali o nás: Místo UFA chtějí lesníci „pardubický“ srub

3. 5. 2018

Hradec Králové /FOTO/ - Jsou chvíle, kdy musí řevnivost stranou. S takovou myšlenkou odjížděl minulý týden ředitel hradeckých Městských lesů Milan Zerzán do Pardubic, kde na zdejším zastupitelstvu sondoval možnost vystavět v hradeckých lesích „repliku“ srubu, který dominuje pardubickému parku Na Špici.

„Tato stavbě mě zaujala již před delší dobou. A přesně zapadá do naší filozofie, jak by mělo vypadat Enviromentální lesní centrum, které by mělo být nenásilné,“ uvedl Milan Zerzán, který by rád touto stavbou dal zapomenout megalomanskému projetku UFA, jež mělo vzniknout na místě hájenky U dvou Šraňků.

Původní projekt se navíc podle Milana Zerzána do lesa vůbec nehodil. Stavba „pardubického“ srubu by měla vzniknout na „zelené“ louce v místech střelnice u Lesního hřbitova. „Nechceme však od Pardubic kopírovat, ale použít základní myšlenku lehké dřevěné stavby s krytým altánovým ohništěm,“ dodal ředitel, který teď čeká, zda mu projekt posvětí jak magistrát převedením pozemků, tak i valná hromada „lesníků“. Peníze na výstavbu srubu a úpravy okolí mají Městské lesy přislíbené jak od Lesů České republiky, tak i Ministerstva pro místní rozvoj.

„Od lesů máme přislíbeno dva a půl a od ministerstva čtyři miliony korun,“ uvedl Milan Zerzán s tím, že 2 miliony by stála samotná budova a 4 miliony úprava okolí, kde by měly vzniknout například vodní prvky v podobě kořenové čističky. „Pokud půjde vše podle plánů, tak chceme toto léto vypsat výběrové řízení na projektanta a příští léto začít se stavbou tak, aby srub byl do konce roku vystavěný a další rok se dělaly úpravy v okolí,“ dodal ředitel, s tím, že úprava okolí neznamená osadit plochu po vzoru Pardubic hřišti.

„To není naší doménou. Navíc dětské hřiště je samotný okolní les. Problémem je, že dnešní děti chtějí mít hračku vyrobenou a rodiče jim ji neumí vyrobit sami. Ale les je hraček plný. Stačí mít jen fantazii a z klacku je rázem meč rytíře,“ nechal se slyšet Milan Zerzán.

Projekt srubu počítá s tím, že by v něm nebyl byt pro lesníka, ale výuková místnost, která by pojala 20 až 25 lidí a sloužila by převážně potřebám škol a školek. Ty by do centra mohl vozit městský vláček.
Zdroj: https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/misto-ufa-chteji-lesnici-pardubicky-srub-20180502.html

Hradečtí lesníci našli inspiraci v pardubickém parku Na Špici.lupa-plus