Městské lesy Hradec Králové

Napsali o nás: Padající stromy a větve. Lidem hrozí v lesích kvůli suchu a kůrovci větší nebezpečí

12. 8. 2019

Lesníci zatím nechtějí přistoupit k zákazu vstupu do lesů, nabádají proto návštěvníky ke zvýšené opatrnosti.

Vyjížďka na kole, procházka se psem, běh, únik před horkem, ale i houbaření či sbírání lesních plodů. To vše láká především v létě a na podzim Čechy do lesů. V nich ale kvůli suchu a postupující kůrovcové kalamitě není tak bezpečno jako v minulosti. „Souše se mohou zlomit snadněji než zdravé stromy. Pokud lidé do lesa vstupují za větru, musí si uvědomit, že jdou do přírody,“ říká mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán se s návštěvníky, kteří se v lese nechovají opatrně, setkává denně. „Někdy je obdivuji, jak mají snížený práh vnímání toho, co je nebezpečné. Potkávám lidi, kteří lezou na skládky dříví, nebo se jdou podívat na techniku, jež kácí. Ten strom má 500 kilo a oni se nebojí se v blízkosti pohybovat,“ kroutí hlavou lesník.

Samostatnou kapitolou jsou podle Zerzána i Jouklové lidé, kteří si jízdu na kole nebo běh po lese zpříjemňují posloucháním hudby ze sluchátek. „Potkávám je pořád. Už je ani neupozorňuji,“ mávne rukou u jedné z cedulí, které lesníci nechali u vstupů na stezky namontovat. Varují návštěvníky před používáním sluchátek.

Dále čtěte zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/padajici-stromy-a-vetve-lidem-hrozi-v-lesich-kvuli-suchu-a-kurovci-vetsi-nebezpeci-76934?fbclid=IwAR1dQH1fkaZ-BtfMRHaM5js5XTHnyBdeIkb2NLDlonnqyrrL5prgwbol5vg