Městské lesy Hradec Králové

Napsali o nás: Úspěch se u nás prostě neodpouští

7. 9. 2015

Hradec Králové - město obklopeno hustými lesy. Město dlouhodobě investuje do rozvoje rekreační a vzdělávací funkce lesa. Ostatní by nám to mohli závidět. Co víc si přát, než les, ve kterém naše děti sportují a vzdělávají se.  

 

Bohužel, tato situace je trnem v oku různým lidem s různými zájmy. Rozhodně se nepovažuji za člověka, který by souhlasil s devastací krajiny, ale zároveň nejsem ani radikálním ekologem. Myslím, že je třeba žít v harmonii s přírodou, chránit ji, ale zároveň využívat. Protože dnešní zrychlená elektronická doba nám bohužel láká naše děti k počítačům a tabletům. A pak se nemůžeme divit, že dítě v první třídě nepozná strom a nezná lesní zvířata. A to by se před dvaceti lety rozhodně nestávalo tak často.

Můj článek je vlastně hlavně reakcí na mediální útoky na městskou organizaci, která spravuje lesy v majetku města Hradce Králové. Myslím, že směr, kterým se pod vedením ředitele Zerzána vydali, je správný. Jednoznačně podporuje zdravý životní styl našich obyvatel a také vzdělávání v oblasti přírody.

article_photo

V tom je Hradec Králové prostě unikát! Proto mě zaskočilo a zdravě naštvalo to, jak se někteří jedinci i média pustili do tohoto subjektu, který považuji za jeden z nejlépe hospodařících v majetku města. Jen pro představu, veškerý zisk tato společnost investuje do rozvoje a investic. V porovnání například s Tepelným hospodářstvím Hradec Králové, které ročně ze zisku dá do podpory sportu a kultury miliony korun.

Ukázkový příklad nesmyslných útoků je téma obnovy odvodňovacích (melioračních) kanálů. Média je kritizují a poukazují na to, jak kanály odvodňují les v době sucha. Ve skutečnosti je to ale tak, že Městské lesy pouze opravují stávající síť, nikoliv rozšiřují. A to v období, kdy se opravy mají dělat, protože kanály nejsou zavodněné. Kritika je úsměvná i v kontextu toho, že Městské lesy dlouhodobě revitalizují stávající rybníky, což má jednoznačně pozitivní vliv na jejich zádržnou funkci. To už ale nikdo neříká. Ještě bych dodal, že všechny tyto aktivity samozřejmě se souhlasem potřebných orgánů.

Proč tedy útočit na dobře fungující organizaci? Že by se opozici nelíbilo, jak současná koalice hýčká toto zlaté vejce...? Asi si musíme zvyknout, vždyť se vlastně blíží krajské volby :-)

 

Václav Krátký

vaclavkratky.blog.idnes.cz (rss)