Městské lesy Hradec Králové

Oprava lesní cesty Hradečnice

13. 5. 2013

Cyklisty a bruslaři velice využívaná lesní cesta Hradečnice vedoucí z Malšovic k hájovně U dvou šraňků a dále na Bělečko má zatím asfaltový povrch jen do lokality kousek za uvedenou hájovnou. To se brzy změní. Od léta budou jezdit po rovném povrchu o tři kilometry dál, až téměř do Bělečka. Do té doby by však výletníci měli být v lese ostražití, práce si zde vyžádají častější pohyb těžké techniky.

Městské lesy Hradec Králové se pustí do opravy povrchu dalšího úseku lesní cesty Hradečnice 1. června, kdy specializované firmě předají staveniště. Práce, které mají skončit nejpozději do 30. července, umožní jízdu po rovném povrchu na kolech i bruslích o 2,7 kilometrů dále než dosud, tedy až do oblasti těsně před vjezdem do Bělečka. Zbývajícího zhruba 200 metrů dlouhého úseku se nový povrch zatím týkat nebude, patří totiž jinému majiteli. O převodu pozemku už se však jedná, takže k protažení asfaltového povrchu až do Bělečka by mohlo dojít možná příští rok. Letošní práce na opravě další části Hradečnice přijdou na zhruba čtyři miliony korun a kromě zhotovení nového živičného povrchu zahrnou i další úpravy. Především v části cesty s prudším stoupáním a klesáním, kde kvůli bezpečnosti cyklistů a bruslařů vzniknou dva zpomalovací retardéry a navíc i zábradlí.

Přestože lesní cesty slouží přednostně pro lesní činnost, Městské lesy Hradec Králové je jejich postupným zlepšováním zpřístupňují Hradečanům k rekreaci. Společnost vlastněná městem tak například vloni prodloužila asfaltový povrch na Písečnici, druhé hlavní komunikaci v novohrádeckých lesích, až do lokality nedaleko rybníka Výskyt. Rovný povrch cesty vedoucí z Nového Hradce předtím končil na křižovatce poblíž hájovny U dvou šraňků. (čer)