Městské lesy Hradec Králové

Při výlovech bude možné ryby také koupit i ochutnat

13. 10. 2015

Sedm výlovů svých rybníků, z toho dva sobotní určené i pro veřejnost, připravila na podzim společnost Městské lesy Hradec Králové. Jak velké ryby pod hladinou budou, si však lesníci po letošním mimořádně suchém roce nedokážou představit. Ukážou to až výlovy.

 

“Vody v našich rybnících je minimálně o třetinu méně než obvykle a některé, jako třeba Cesta myslivců, jsou úplně suché. Nevíme, kolik je v rybnících ryb a jak přirostly, takže kolik jich půjde na vánoční trh, bude překvapením i pro nás samotné,” uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Kvůli nedostatku vody lesníci přes léto omezili krmení ryb, krmivo se totiž může ve vodě rozkládat a hrozily by úhyny. K nim naštěstí nedošlo.

 

Hlavní výlovy rybníků s tržními rybami přijdou na řadu o sobotách 31. října a 28. listopadu, vždy už od rána. V prvním termínu vydá své šupinaté bohatství Datlík a poslední listopadovou sobotu Výskyt. Tyto sobotní výlovy jsou určeny i veřejnosti, aby se mohla přijít na výlov podívat, případně ryby ochutnat nebo si čerstvě vyloveného kapra koupit. Sobotní výlovy lesníci zavedli vloni a o jejich návštěvu projevila veřejnost velký zájem. Letos očekávají ještě větší návštěvnost, protože atraktivit bude víc. “Na Datlíku a možná i Výskytu se k nám přidají kolegové z kolowratského rybářství, kde mají i zpracovnu ryb. Zde budou prezentovat svoje produkty. Mělo by jít například o kapří hranolky nebo uzené ryby. Na sádkách budeme při výlovu také grilovat čerstvě vylovené ryby, nebudou chybět ani horké nápoje a další občerstvení,” zve na výlovy Milan Zerzán. Kromě čerstvých kaprů budou v prodeji i doplňkové druhy ryb, například amuři a ve velmi omezené míře i dravci - štiky, candáti a sumci.   

 

Městské lesy Hradec Králové ve svých rybnících vloni vyprodukovaly celkem sedm tun tržních ryb, přičemž na vánoční svátky šla asi polovina z tohoto množství. Kolik to bude letos, nedokážou před výlovy odhadnout. Těsně před Vánocemi si lidé budou moci koupit štědrovečerní kapry od hradeckých lesníků na třech místech, na sádkách u rybníka Datlík, kde jsou ryby k mání po celý rok, u hájovny Zelený sloupek na Novém Hradci a ve stánku u budovy radnice čp. 1 na Velkém náměstí. Ceny zůstanou stejné jako vloni, kilogram výběrového Hradeckého kapra přijde na 90 korun, kilo kapra o hmotnosti do 2,5 kilogramu bude stát 85 Kč.

 

Magdaléna Vlčkovátisková

mluvčí MmHK