Městské lesy Hradec Králové

Tisková zpráva: Harvestory obsadily lesy, zákaz vstupu trvá i nadále

17. 7. 2012

Počet harvestorů, tedy těžké lesní techniky, které pomáhají v příměstských lesích odstraňovat škody napáchané větrnou bouří před více než deseti dny, stoupnul na deset. Riziko pádu bouří oslabených stromů trvá i nadále. Lesníci varují všechny, kteří do lesů přes zákaz vstoupí, že se vystavují nebezpečí ošklivých zlomenin či jiným poraněním.

Nejvíce postiženou částí je pás lesů vedoucích od Hoděšovic do Svinar, což potvrdil i pohled na lokalitu z výšky. Jedno z nejrizikovějších míst lesů se nachází i kolem rybníku Výskyt, kam byly zvyklé chodit rodiny s dětmi za Pohádkovou stezkou nebo si jen tak sednou na novou rybniční hráz. „Bohužel do lesů i nadále přicházejí lidé, přestože zákaz vstupu trvá. Často vídáme společně s lesníky při odstraňování škod v lesích rodiče s malými dětmi v kočárcích či na kolech, což je opravdu hodně nebezpečné. Stále totiž padají uvnitř lesního porostu, ale i na hlavní páteřní cesty, větrnou bouří oslabené stromy. Pád vzrostlého stromu může způsobit v lepším případě zlomeniny, v horším pak trvalé následky na zdraví člověka, nebo i jeho smrt,“ varuje před následky lehkovážných vstupů do lesů Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové, a připomíná případ starý zhruba dva roky. Tenkrát spadl při sněhové kalamitě strom na ženu a ta měla následně poškozenou páteř. Odvezena k lékaři byla psím spřežením. Další případ se stal v létě, kdy měl strom po bouřce poškozené kořeny a nečekaně spadl na ženu, která utrpěla tříštivou zlomeninu nohy, byla těhotná v sedmém měsíci a při operaci pod narkózou potratila.

O štěstí v této kalamitě se dá hovořit v případě letního tábora u rybníka Šanovec, kde zhruba dvacítka dětí nebyla následky bouří nikterak ohrožena.

„Žádáme občany, aby uposlechli zákazu, nechali lesníky a těžkou techniku pracovat a do lesů nevstupovali. Čím více budou lidé zákaz respektovat, tím dříve se mohou zpět do lesů vrátit. Intenzivně pracujeme na tom, abychom mohli v pátek zveřejnit plán cest, kde budeme pohyb lidí už tolerovat a kde nebude hrozit nebezpečí,“ vysvětluje své kroky Milan Zerzán.

Aby mohli nedočkavci po zveřejnění bezpečné mapy do městských lesů na vymezené cesty přijít, pracuje na likvidaci škod v současné době zhruba deset harvestorů, na něž čeká podle nejnovějších odhadů vytěžení až 50 tisíc m3 dřevní hmoty. Tato technika se teď pohybuje po lesních cestách a expeduje dříví z lesa pryč. Jakýkoliv pohyb v blízkosti takového těžkého stroje je rovněž velice nebezpečný. Lesníci i nadále počítají s tříměsíční lhůtou na odstranění škod z lesních porostů. Pro srovnání lze uvést, že podobnou kalamitu z osmdesátých let řešili tenkrát lesníci dva roky. Běžná roční těžba dřeva se pohybuje kolem 21 tisíc kubíků, bouře zpečetila osud objemu těžebního dřeva na dva roky. Obdobně jako Hradec Králové vyhlásilo město Holice, coby obec s rozšířenou působností, zákaz vstupu do lesů, mj. na lokalitu Mazurovy chalupy do 30. září 2012.

ZDROJ:

Magdaléna Vlčková

tisková mluvčí MmHK

tel. 731 131 123

magdalena.vlckova@mmhk.cz