Městské lesy Hradec Králové

V hradeckých městských lesích někdo odhodil exotické hady, oba uhynuli

26. 2. 2015

Dva exotické hady, krajtu kobercovou a hroznýšovce duhového, kdosi v uplynulých dnech odložil v hradeckých příměstských lesích, kde oba zřejmě krátce na to v chladu uhynuli. Podobný nález hradečtí lesníci nepamatují. Tvrdí však, že lidé se do lesů kvůli tomuto ojedinělému případu nemusejí bát chodit.

 

Občas se stává, že se lesníci setkají se zaběhnutými pejsky, přestože by pes měl být v lese uvázán na vodítku, ale poslední nález byl jiný. „Jeden z návštěvníků lesa mě upozornil na uhynulého velkého hada, kterého spatřil nedaleko Bělečského rybníka. Zavedl mě k němu a kousek dál jsme objevili ještě druhého plaza. Podle polohy těla se zdá, aspoň u jednoho z hadů, že se plazil, takže je zde někdo odložil pravděpodobně živé,“ popsal situaci lesní Miroslav Štěpánek. „Nebyla to žádná mláďata, krajta měla přibližně dva metry a hroznýšovec zhruba 1,8 metru,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán.

 

Osud hadů nemusel být smutný, kdyby se jejich chovatel zachoval jinak. „Pokud je dál u sebe už nemohl nebo nechtěl mít, stačilo zavolat na naši linku 156. Opuštěným hadům bychom byli zcela určitě schopni najít nový domov, v tomto směru bychom tuto událost vyřešili bez následků,“ vysvětluje ředitel Městské policie Hradec Králové Miroslav Hloušek. Lesníci chtějí po této události svou kontrolní činnost v lese ještě zintenzivnit, aby se snažili podobným událostem zabránit, i když vědí, že celé území lesů neohlídají dokonale nikdy. V lese budou opět posíleny smíšené hlídky lesníků a městských strážníků.

 

Chodit do lesů se lidé bát nemusí, žádné nebezpečí od exotických ani jiných zvířat jim totiž nehrozí. „Nález exotických hadů v lese je naprosto ojedinělý a nikdo ho nepamatuje. Takoví plazi v přírodě dlouho nepřežijí ani v létě a v tomto případě se navíc jedná o nejedovaté druhy, které nejsou lidem nebezpečné. Jsou to škrtiči, kteří si troufnou na kořist velikostí odpovídající tloušťce jejich těla, ale na člověka určitě ne,“ vysvětlila Aneta Ježková z Městských lesů Hradec Králové.

 

Ing. Magdaléna Vlčková, foto: M. Černý