Městské lesy Hradec Králové

V lese začíná vznikat okruh pro cyklisty a bruslaře

4. 7. 2014

V lese začíná vznikat okruh pro cyklisty a bruslaře


Sen cyklistů a bruslařů o okruhu s asfaltovým povrchem vedoucím příměstskými lesy se začíná naplňovat. Firma, která dílo v hodnotě bezmála 13 milionů korun bez daně bude stavět, převzala v prvním prázdninovém dnu staveniště a zahájila tak jeho stavbu. Návštěvníci lesů by proto měli být v příštích několika týdnech opatrnější, v dotčeném úseku se totiž bude pohybovat stavební technika i dělníci, ve vybraných místech bude navíc uskladněn materiál.  
„Chceme, aby stavba narušila komfort návštěvníků co nejméně, ale přesto si budou muset uvědomit, že se pohybují po staveništi. To však bude platit jen v místě stavby. Tedy od krytého ohniště, kde asfaltový povrch na cestě Písečnice nyní končí, směrem ke Svinarům a dále lesem kolem Stříbrného rybníka k malšovické Zděné boudě a k lesnímu hřbitovu. Provozu na již hotových částech budoucího okruhu, tedy cestách Hradečnice a velké části Písečnice, které se kříží u hájovny U Dvou šraňků, se práce nijak nedotknou,“ vysvětlil vedoucí magistrátního odboru správy majetku města Ondřej Votroubek. S ohledem na klid a bezpečnost návštěvníků, kteří se do lesa nejčastěji dostávají u malšovického lesního hřbitova nebo na Novém Hradci, bude technika na stavbu vjíždět nejkratší cestou od Svinar, kde navíc není tak hustý provoz. Práce, které město přijdou na necelých 13 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, začnou u zmíněného krytého ohniště. Podle smlouvy by měly trvat do konce října, ale pokud se obejdou bez komplikací, mohly by skončit třeba už v září. „Dřív, než do konce prázdnin, to ale rozhodně nebude,“ doplnil Votroubek.  
V příměstských lesích mají asfaltový povrch zatím pouze cesta Hradečnice vedoucí z Malšovic až k Bělečku a Písečnice z Nového Hradce ke krytému ohništi na křižovatce za rybníkem Výskyt. Okruh povede po Hradečnici od lesního hřbitova k hájovně U Dvou šraňků, kde zabočí vlevo ke krytému ohništi, odkud budou cyklisté a bruslaři nově pokračovat po cestě s rovným asfaltovým povrchem ke Svinarům a Stříbrnému rybníku. Trasa dále povede krajem lesa po Smiřické hrázi ke Zděné boudě a na výchozí místo k lesnímu hřbitovu.   
Město a jeho společnost Městské lesy, která o lesní majetek pečuje, o výstavbě okruhu uvažují už delší dobu. Díky němu se totiž zlepší nejen podmínky pro práci lesníků, ale vydělají na tom i návštěvníci, kteří lesy v blízkosti krajské metropole využívají k rekreaci. „Cyklisté a bruslaři už nebudou muset jezdit sem a tam stejnou trasou, takže se rozptýlí do většího prostoru a na nejfrekventovanějších lesních cestách bude klidněji. Jsou dny, kdy se v lese pohybují tisíce lidí, a například na Hradečnici to bývá jako na Václaváku. Díky okruhu se návštěvníci navíc podívají i do nových lokalit. Celkem šestnáctikilometrový okruh, který u nás začíná vznikat, nemá v republice obdoby,“ tvrdí ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán. (čer)