Městské lesy Hradec Králové

Začíná oprava hájovny na Černé stráni

13. 11. 2018

Do hájovny na Černé stráni v hradeckých lesích se stěhují řemeslníci. Dnes totiž začne připravovaná kompletní rekonstrukce tohoto hospodářského objektu ze třicátých let minulého století, po níž budou v hájovně dvě bytové jednotky pro zaměstnance městských lesů. Opravy za čtyři miliony korun bez DPH by měly být hotové do konce příštího roku.

Rekonstrukce hájovny na Černé stráni, které se také říká hájovna U Dvou šraňků, začne opravou střechy. „Položí se nová střešní krytina a podle potřeby se vymění krovy. To se zjistí, až se stará střecha rozkryje. Zmizí také vikýře, které ve střeše původně nebyly. Konečná podoba hájovny by se totiž měla co nejvíce přiblížit té původní z třicátých let minulého století,“ popsal ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

V hájovně se kompletně vymění elektroinstalace, rozvody vody a topení tak, aby odpovídaly současným normám a standardům. Obě bytové jednotky budou mít i nové samostatné kotle. „Okna budou pouze opravená a nově natřená, ale samozřejmě až v průběhu rekonstrukce se zjistí, zda rámy již nejsou za hranicí své životnosti,“ dodal Zerzán.

Řemeslníci budou materiál na opravu hájenky dovážet příjezdovou cestou z Nového Hradce Králové, tedy po oblíbených asfaltových cestách v hradeckých lesích. „Rekonstrukce hájenky začíná až po hlavní sezóně, ale bude trvat zhruba rok. Ačkoli se zde nepředpokládá nijak zásadně zvýšený automobilový provoz a neplánujeme žádná omezení pro návštěvníky městských lesů, chtěli bychom všechny požádat o opatrnost a umožnění průjezdu zásobování stavby,“ upozorňuje ředitel Zerzán.

Petr Vinklář
tiskový mluvčí MmHK
tel. 731 131 123
petr.vinklar@mmhk.cz
Foto: Lucie Peterková