Městské lesy Hradec Králové

Zajeďte do lesa za divočáky, za rohlík „poděkují“

5. 2. 2015

Vidět zblízka divoké prase a nabídnout mu něco k snědku? V městských lesích už to není problém. Stačí zajít k nově zřízenému oplocenému chovu divočáků kousek od cesty Hradečnice naproti odbočce k vodní nádrži Olšina. Pepina a Bob, jak se na lidi zvyklí divočáci jmenují, si třeba suchý rohlík vezmou s chutí přímo z rukou návštěvníků.

 

„U oplocení stojí vyvýšené dřevěné pódium, z něhož lze divočáky dobře pozorovat, nebo je krmit. K tomu slouží takzvané skluzy, po kterých k nim sjede žrádlo do části výběhu s vybetonovanou plochou,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán. Krmit prasata je možné také otvory v plotu, ale tam je nevýhodou, že pamlsek může spadnout do bláta. „Mají rádi zeleninu, ale asi nejvíce suché rohlíky, po kterých se mohou doslova utlouct,“ doplnil Zerzán. Milují i různé larvy a červy nebo žížaly, které hledají v zemi.

To, že je výběh od jejich rypáků rozrytý neznamená, že trpí hladem, ale je to jejich přirozenost a zábava. Že by návštěvníci neviděli divočáky zblízka, se bát nemusejí, jakmile Pepina s Bobem někoho zahlédnou, okamžitě přiběhnou až k plotu. Strkat ruce dovnitř však lesníci lidem kvůli jejich bezpečnosti nedoporučují.

Chov divočáků je dobře dostupný například od malšovického lesního hřbitova, ovšem leží asi tři kilometry daleko. Cesta vede po cestě Hradečnici kolem bufetu U Vlka a hájovny U Dvou šraňků dál ještě asi kilometr směrem k Bělečku. Nachází se vlevo od cesty, od které ho dělí úzký pás mladého lesa. V sousedství výběhu divočáků ještě vznikne podobné zařízení, kde bude možné pozorovat daňky. „Předpokládám, že na léto už by tam měli být,“ odhaduje ředitel hradeckých lesníků.

 

Ing. Magdaléna Vlčková

http://www.hradeckralove.org/noviny-a-novinky/zajedte-do-lesa-za-divocaky-za-rohlik-podekuji