Městské lesy Hradec Králové

Aktuality

Výlovy v roce 2016

Přijďte se podívat na výlovy našich rybníků v roce 2016 a třeba si i zakoupit právě vylovenou rybu!

Těšíme se na Vaši návštěvu!


Pátý ročník Dne lesní techniky je za námi!

Již tradiční akce v městských lesích se letos velmi vydařila. Počasí nám přálo a příznivců lesa, techniky, dobrého pití a zábavy se sešly doslova tisíce. Podívejte se, co všechno bylo v lese k vidění ...


Co nového v našich obůrkách?

Jeleni sika si pomalu zvykají na nový domov, ale zahlédnout je není nic snadného!

Zato u daňků a muflonů vládne pohoda. Oba daňci se letos mohou pochlubit nádherným parožím.

U divočáků nic nového není, přesto se za nimi zajděte podívat. Selátka se doma už dlouho neohřejí. Průběžně nacházejí nové domovy a poslední by mělo oboru opustit na konci října.


Nová Akropolis opět uklízela!

Děkujeme mezinárodní organizaci Nová Akropolis, skupině aktivní ekologie GEA a KMS NHK za každoroční úklid okolí rybníka Biřička!

Jsme velmi rádi, že se akce toho typu u nás realizují a to opakovaně :) Přesto, že sami úklid okolo ohnišť a altánů pravidelně provádíme, odpadků se i letos nasbíralo mnoho.


Tip na výlet: Přírodní památka Roudnička a Datlík

Přijďte do městských lesů obdivovat krásnou přírodu – vlhké slatinné louky v okolí rybníků Roudičky a Datlíku. Srdcem PP vede také část Vodnické a Planetární stezky.


Do obory se nastěhoval jelen sika Dybowského z lánské obory

V pořadí už třetí oboru otevřeli lesníci v hradeckých městských lesích. Obora je situována u vodní nádrže Na Olšině a návštěvníkům nabídne pozorování jelenů sika Dybowského. Laně i koloucha přivezli lesníci do příměstských lesů minulý týden, posledním přírůstkem je jelen, který byl do nové obory dopraven v 26. září z prezidentovy lánské obory.


Laň a kolouch jelena siky Dybowského v naší oboře!

Před pár minutami jsme do nové obory u rybníčka Na Olšině přivezli první obyvatele - laň a koloucha jelena siky Dybowského.

Brzy k nim přibude i jelen, datum stěhování však prozatím není jasné.


Úklid okolí rybníka Biřička

Mezinárodní organizace Nová akropolis Vás zve na akci v rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko. 
Přijďte se středu 28. 9. 2016 pomoci s úklidem okolí rybníka Biřička.
Více informací v pozvánce.


Sekání trávy v městských lesích

Naše společnost pro své návštěvníky vytvořila kvalitní rekreační zázemí. Postavením altánu, vyrobením lavičky, zbudováním ohniště, odpadkového koše nebo informačního panelu ovšem naše práce nekončí. Důležitá je pravidelná kontrola a údržba. Ročně vynakládáme na tyto práce nemalé úsilí a finanční prostředky.


Den lesní techniky se blíží! 15. 10. 2016

Všichni jsou srdečně zváni na již tradiční akci v hradeckých lesích plnou lesních strojů, ukázek práce v lese a práce se dřevem. Chybět samozřejmě nesmí bohaté občerstvení.

Až si budete do kalendářů zapisovat "15. 10. 2016, Den lesní techniky", připište si také termíny výlovů našich rybníků. Stejně jako v loňském roce, i letos se budou vybrané výlovy konat v sobotu s prodejem ryb na hrázi.


Napsali o nás: Dětský den na Rytířském Hradišti se skauty

HRADEC KRÁLOVÉ – Druhý ročník zábavného Dětského odpoledne na Rytířském hradišti se konal o uplynulém víkendu v královéhradeckých městských lesích. Připravili ho sem hradečtí skauti. Po loňském úspěchu se na jedno odpoledne vrátily do této lokality adrenalinové lanové překážky a aktivity, výroba talismanů, tepání do kůže nebo třeba dřevorubecká soutěž pro tatínky. Děti si ke svým radovánkám mohly upéct na klacku hada z mouky a vyzkoušet si řadu dalších nabídek.


Napsali o nás: Posezení U Pytláka

HRADEC KRÁLOVÉ /SVINARY - Na dvě stě lidí se přišlo minulý týden v pátek rozloučit s létem a turistickou sezónou na sportovní okruh vedoucí městskými lesy do Svinar k místnímu lesnímu občerstvení. K posezení v teplém vlahém večeru jim k tomu hráli na kytary a zpívali volní muzikanti ze Svinar a okolí, známí z aktivit Spojených osad údolí Orlice.


Potkali jste v létě na pasece pracovníka s křovinořezem? Zajímalo Vás, co tam dělá? … VYŽÍNÁ!

Jako vyžínání se v lesnictví označuje vysekávání nebo vyřezávání trávy, ostružiní, maliní a keřů (lesnicky jsou označovány jako buřeň) na pasekách s mladými stromky. K této činnosti se dnes používají nejčastěji křovinořezy, stále jsou ale nutnými pomocníky i srpy nebo zahradní nůžky.Zábavná sobota v městských lesích – Dětské odpoledne na Rytířském hradišti i „Vlčí víkend“

V sobotu 10. 9. pro Vás a především Vaše děti připravil hradecký skauting druhý ročník zábavného odpoledne na Rytířském hradišti. Po loňském úspěchu se vrátí lanové překážky, dřevorubecká soutěž pro tatínky nebo třeba výroba talismanů. Více informací na https://www.facebook.com/events/272920536428568/
 
Až si na Hradišti vše vyzkoušíte, můžete příjemnou procházkou dojít k bufetu U Vlka, poslechnout si živou jazzovou hudbu a ochutnat dobroty z grilu. Na děti čeká řada zábavných atrakcí. Sportovci se mohou zúčastnit 8 km dlouhého pochodu městskými lesy. Více informací na https://www.facebook.com/bufet.u.vlka/
 


Co chystáme nového?

Rybníček Na Olšině mnoho návštěvníků našich lesů nezná, i když se nachází pár metrů od lesní cesty Hradečnice v blízkosti obůrek se zvěří.Natočili o nás: Daňci a divočáci jsou lákadlem městských lesů

Desítky malých i velkých návštěvníků zavítají denně k oborám v hradeckých městských lesích, kde jsou k vidění divoká prasata, daňci nebo třeba muflon. Nádherná podívaná v hradeckých lesích je ještě atraktivnější, protože tady na vlastní oči můžete sledovat i jejich mláďata


Do městských lesů za poznáním!

Přemýšlíte, kde jste v městských lesích ještě nebyli? A co třeba v přírodních památkách Sítovka a Černá stráň? Naleznete je kousek od sebe jižně od obor se zvěří.