Městské lesy Hradec Králové

Aktuality

Výlov rybníka Biřička 28. 11. 2018

Včerejší výlov rybníka Biřička byl opět velmi náročný. Rybáři museli bojovat s ledem, který přes noc v silné vrstvě pokryl hladinu. Naši rybáři a lesníci ale vše zvládli na výbornou a na sádkých u rybníka Datlík jsou pro Vás připraveni kapři na štědrovečerní stůl.

Při výlovu pomáhaly i Sbory dobrovolných hasičů.
Děkujeme!


Výsledky fotosoutěže pro kalendář Ptactvo městských lesů 2019

Do kalendáře Ptactvo městských lesů 2019 byly  vybrány fotografie těchto autorů:

Tomáš Cik, Ladislav Hanousek, Jan Lenhart, Jiří Mareček, Lukáš Senohrábek, Jakub Schneider, David Škoda a Barbora Vaňková.
Výlov Výskytu již tuto sobotu!

Srdečně Vás zveme na výlov rybníka Výskyt, který se uskuteční 17. 11. 2018 od 7.30 hodin.


Začíná oprava hájovny na Černé stráni

Do hájovny na Černé stráni v hradeckých lesích se stěhují řemeslníci. Dnes totiž začne připravovaná kompletní rekonstrukce tohoto hospodářského objektu ze třicátých let minulého století, po níž budou v hájovně dvě bytové jednotky pro zaměstnance městských lesů. Opravy za čtyři miliony korun bez DPH by měly být hotové do konce příštího roku.


Změna v provozní době skladu palivového dříví!

Ukončení prodeje na skladě palivového dříví 27. 11. 2018.

Zahájení prodeje v roce 2019 dne 8. 1. 2019.


Město Hradec Králové podporuje ptactvo v městských lesích

Město Hradec Králové ze svého rozpočtu přispělo na úhradu nákladů za semena slunečnice, které používáme na přikrmování ptáků v období s nízkou potravní nabídkou. DĚKUJEME!Den lesní techniky je za námi

Podívejte se, jak vypadal letošní ročník oblíbené akce, který přilákal více jak 6 000 návštěvníků.


Napsali o nás: Být lesníkem je tak trošku zaměstnání za odměnu. Nechodíte jen do práce, žijete s přírodou

Stále méně srážek a v posledních letech prodlužující se období sucha negativně ovlivňují i vegetaci hradeckých lesů. Pro zlepšení situace a zadržení vody v krajině proto město společně se správcem svých lesů plánuje vybudovat tři retenční nádrže, které právě v době, kdy je srážek málo, pomohou udržet spodní vodu a okolní vodní toky na potřebné úrovni.


Napsali o nás: Městské lesy Hradec Králové postaví tři retenční nádrže

Hradce Králové - Městské lesy Hradec Králové v rámci boje se suchem chystají výstavbu tří retenčních nádrží na zadržení vody v lese. Nádrže o celkové ploše sedm hektarů by v době sucha měly pomoci udržet spodní vodu a okolní vodní toky v lese na potřebné úrovni. Výstavba nádrží by měla přijít na asi 6,5 milionu korun bez DPH. ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Petr Vinklář. Městské lesy mají rozlohu 3700 hektarů a těsně navazují na jihovýchodní část města. Slouží především jako zázemí pro rekreaci obyvatel Hradce Králové.


Data z průzkumu: Desetina lidí v hradeckých lesích je z Pardubic

Městské lesy Hradec Králové tak trochu paradoxně zasahují až do Pardubického kraje. Však jsou taky hodně rozlehlé. Jenom cesty v nich měří asi 300 kilometrů.

Jak říká ředitel těchto lesů Milan Zerzán, podle provedeného průzkumu přichází asi 10 procent lidí z Pardubic. „Pro obyvatele Hradce Králové je ten les spíš samozřejmost, ale když přijede někdo z okolí, tak mluví o pokladu, co Hradec má v blízkosti města.“


POTVRZENO!!! Den lesní techniky obohatí simulátor harvestoru, laserová střelnice i reprezentant timbersportu

Na letošním ročníku Dne lesní techniky si budete moci vyzkoušet jak zajímavá, ale náročná je práce operátora harvestoru. Simulátor, který zapůjčí Mendlova univerzita v Brně, Vám nabídne nevšední zážitek, při kterém si vyzkoušíte těžit stromy nejmodernější technikou, i když jen virtuálně.

Program jsme pro letošek obohatili i ukázkou výroby trámu „po staru“, tedy pouze pomocí sekyry. Ukázku si pro Vás připraví reprezentant tibersportu. Další novinkou jsou dvě laserové střelnice, kde budete moci prokázat své schopnosti střelby na pohyblivé cíle.

Těšíme se na Vás 13. 10. 2018 v městských lesích.


Poděkování za úklid Biřičky

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Dobrovolníci nasbírali a vytřídili 15 pytlů odpadu.


Výlovy rybníků Datlík a Výskyt

Zveme Vás na sobotní výlovy rybníků Datlík (27.10.) a Výskyt (17.11). Přijďte se podívat na průběh výlovu, seznámit se s rybářským řemeslem a koupit si čerstvou rybu, právě vytaženou z vody.


Městské lesy vydali další knihu s názvem Broučci dřevokazi

Existuje sice jen v jediném vydání, je dřevěná a má jen čtyři strany, naleznete v ní ale mnoho zajímavostí ze života dřevokazného hmyzu.


Napsali o nás: Zvěř v lesích kolem Hradce trpí žízní. Bagry už pro ně hloubí tůně

Divokým zvířatům v lesích na Hradecku v suchém létu citelně schází voda. Lesníci se proto nyní pouští do budování uměle vytvořených tůní i mokřadů. Budou sloužit nejen jako napajedla, ale také jako útočiště pro obojživelníky a hmyz. Přibude jich nejméně deset.


Zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě se ruší. Kraj přesto nabádá k opatrnosti

Hradec Králové, 5. září 2018 - Na území Královéhradeckého kraje ode dneška neplatí zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě. Zákaz platil od 25. července 2018, kdy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek. Kraj i přesto nadále vybízí všechny obyvatele a turisty k ostražitosti.


DEN LESNÍ TECHNIKY 2018

Zakroužkujte si 13. 10. 2018 v kalendáři! V polovině října se bude opět konat náš tradiční Den lesní techniky.