Městské lesy Hradec Králové

Aktuality

Hradečtí lesníci nabízejí palivové dříví zájemcům také formou samovýroby, nařežou si ho sami

Těžba dřeva v České republice je v posledních letech poznamenána extrémy počasí a aktivitou kůrovce a dalšího podkorního hmyzu. Problémy se nevyhýbají ani městským lesům, přestože situace zatím není kritická. Dřeva je v lese nyní kvůli suchu, škůdcům i nutným výchovným zásahům dostatek, takže lesníci nabízejí zájemcům o palivové dřevo také takzvanou samovýrobu.


Městské lesy mají certifikát PEFC

Jedním z hlavních cílů certifikace lesů systémem PEFC je zachování lesů a zodpovědného přístupu k lesním ekosystémům a respektu k přírodě. Certifikace zaručuje, že majitel lesa hospodaří trvale udržitelným způsobem a jeho les tedy může plnit všechny své funkce i po další generace.


Seznamte se s doupnými stromy v městských lesích

Nedostatek vhodných míst ke hnízdění a úkrytu může být pro mnoho druhů živočichů závažný. Ptactvo má však veliký význam v biologické ochraně lesa a naši lesníci to dobře vědí.


V lesích probíhá kaňkování lišek

Za kaňkování se označuje období páření lišek, které probíhá za hlasitého liščího projevu (tzv. skolení) od ledna do března. K samotnému páření dochází v noře. Po 52 – 53 dnech se rodí až 10 mláďat, o která se často stará i otec.


Kůrovci se nevyhýbají ani přírodním památkám

V PP Roudnička a Datlík „řádil“ lýkožrout smrkový. Dlouho očekávaný mráz konečně zpevnil podmáčené půdy a naši lesníci mohli provést těžbu napadených stromů. Jejich pokácením a odvozem zabrání dalšímu šíření škůdce.


Sportovně-rekreační park Na Větvi

Kousek od Zděné boudy buduje soukromý investor sportovně-rekreační park Na Větvi. První část parku bude otevřena 1. června 2019 na Den dětí. Podívejte se, jak bude park vypadat.

O zbudování další části se jedná.


Video: Novinka na skladě palivového dříví - palivo v bednách

Podívejte se, jak pro Vás na skladě paliva připravujeme bedny s palivovým dřívím ...


Zveme Vás na bitvu na Rytířském hradišti 12.1.2019

Srdečně Vás zveme na ukázku bitvy na Rytířském hradišti, kterou si pro Vás opět připravil dětské kroužek historického šermu Tesák.


POZOR NA BEZPEČNOST PŘI TĚŽBĚ V LESÍCH!

Upozorňujeme návštěvníky, že pohyb v porostech, ve kterých probíhá těžba motorovou pilou nebo harvestorem, je zakázán!


NOVINKA NA SKLADU PALIVOVÉHO DŘÍVÍ

S příchodem nového roku jsme pro Vás na skladě palivového dříví připravili novinku. Od 8. 1. 2019 si můžete krácené palivo na délky 50, 33 a 25 cm zakoupit v praktické bedně o objemu 1 prostorový metr. Bednu Vám naložíme naší technikou.Klidné prožití Štědrého dne a bohatého ježíška Vám přejí Městské lesy Hradec Králové a.s.


POZOR: PRODEJ STROMKŮ DNES KONČÍ

DNES (19.12.2018) MÁTE POSLEDNÍ MOŽNOST ZAKOUPIT VÁNOČNÍ STROMEK Z MĚSTSKÝCH LESŮ. OD ZÍTŘEJŠÍHO DNE KONČÍ PRODEJ NA OBOU NAŠICH PRODEJNÁCH.


Prodeje vánočních kaprů 2018

Zahájení prodeje vánočních kaprů se blíží. Přijďte si pro ně 21. - 23. 12. na naše prodejní místa.


Prodej vánočních stromků u hájovny Zelený sloupek na Novém Hradci začal

Provozní doba: po - pá od 8.00 do 16.30 hodin, sobota od 8.00 do 12.00 hodin.
Hájovna: https://mapy.cz/s/3fMWg

Nabízíme smrky ztepilé a borovice lesní z prořezávek a smrky pichlavé (stříbrné), borovice černé a jedle bělokoré z plantáží.

Těšíme se na Vás!


Foťte stromy do našeho kalendáře!

Naše společnost vypisuje další fotosoutěž pro veřejnost, tentokrát na téma Stromy městských lesů. Z vybraných fotografií vznikne nástěnný kalendář pro rok 2020.


Kalendář Městských lesů 2019

Představujeme Vám kalendář Ptactvo městských lesů 2019, který je vytvořen z Vašich fotografií.

Všem fotografům, kteří se soutěže zúčastnili, děkujeme!
Pokud se Vám kalendář líbí a rádi fotíte, můžete nám zasílat snímky stromů do kalendáře pro rok 2020. Podrobnosti brzy naleznete na našem webu nebo Facebooku.

Těšíme se na Vaše snímky.


Výlov rybníka Biřička 28. 11. 2018

Včerejší výlov rybníka Biřička byl opět velmi náročný. Rybáři museli bojovat s ledem, který přes noc v silné vrstvě pokryl hladinu. Naši rybáři a lesníci ale vše zvládli na výbornou a na sádkých u rybníka Datlík jsou pro Vás připraveni kapři na štědrovečerní stůl.

Při výlovu pomáhaly i Sbory dobrovolných hasičů.
Děkujeme!


Výsledky fotosoutěže pro kalendář Ptactvo městských lesů 2019

Do kalendáře Ptactvo městských lesů 2019 byly  vybrány fotografie těchto autorů:

Tomáš Cik, Ladislav Hanousek, Jan Lenhart, Jiří Mareček, Lukáš Senohrábek, Jakub Schneider, David Škoda a Barbora Vaňková.