Městské lesy Hradec Králové

AktualityVideo: Dub na Smiřické hrázi se mění v torzo, bude sloužit zlatohlávkům

Včera jsme zahájili plánované práce na jednom z letitých dubů, které rostou na Smiřické hrázi v Malšovicích.


Do lesa na vlastní nebezpečí!

Od dubna 2019 platí v České republice nová vyhláška, která upravuje povinnosti vlastníka lesa a to vzhledem ke kůrovcové kalamitě, která české lesy postihla.


Poděkování organizaci Nová Akropolis

Velmi děkujeme organizaci Nová Akropolis Hradec Králové, která zorganizovala v rámci akce Ukliďme Česko úklid okolí rybníka Biřičky v Novém Hradci Králové, včetně přilehlého lesa.

Přírodě přišlo pomoci dvacet dobrovolníků, kteří nasbírali 20 pytlů odpadků.

Za les i jeho obyvatele DĚKUJEME!


POZOR!!! Nebezpečí požárů v lesích

Jarní období je z hlediska lesních požárů nejnebezpečnější. Suché loňské listí a tráva vysušené jarním sluncem velmi rychle vzplane, nebezpečí zvyšuje ostrý vítr, který oheň rozdmýchá a rozšíří do okolí. Letošní jaro je navíc srážkově velmi chudé.


V obůrce se narodila se muflončata

Od dubna můžete v naší obůrce s daňky a muflony pozorovat malá muflončata.


Nezapomeňte na naši fotosoutěž!

Je ideální čas vyrazit ven s fotoaparátem. V lesích vykvetly třešně ptačí, jeden z druhů, které je možné fotit do naší soutěže o kalendář městských lesů 2020!

Květy, rašící pupeny, mladé lístky, semenáčky - to vše je možné zachytit a zaslat do soutěže pomocí portálu: http://web.mmhk.cz/fotosoutez/


Přepis rozhovoru v České rozhlase s ředitele lesů Ing. Milanem Zerzánem

Dnes se můžete s Českým rozhlasem Hradec Králové vypravit do lesa. A vydáme se tam s člověkem, o kterém si dovolím tvrdit, že málokdo ví o lese víc než on. Je to ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.


Výstava v Marokánce 25. 4. 2019

Srdečně Vás zveme na již tradiční předváděcí výstavu strojů a techniky v Marokánce.


Napsali o nás: Plánuji, ale rozhodují příroda a čas, říká šéf hradeckých lesů Zerzán

Městské lesy v Hradci Králové stojí před řadou výzev. Mohly by se rozšířit o stovky hektarů, lesníci však musejí napnout síly v boji se suchem i kůrovcem. Rekreační lesy se také potýkají s bezohledností některých návštěvníků. Plány přibližuje šéf Městských lesů Milan Zerzán.


Mějte své psy na vodítku!

Na jaře se v přírodě rodí mláďata. V tomto období je více než kdy jindy nutné, aby psi neběhali na volno. I "dobrácký a pomalý" pejsek může zranit nebo zakousnout čerstvě narozené mládě ležící v trávě.

Děkujeme, že máte své psy na vodítku!


Napsali o nás: Smršť připravila lesy o stromy i o peníze

Královéhradecký kraj - Vichřice Eberhard za sebou nechala vyvrácené a polámané stromy, strhané střechy i elektrické vedení. Vyčíslování a odstraňování škod na mnoha místech stále pokračuje.


Selata divokých prasat jsou na světě!

V sobotu 9. 3. 2019 se narodila selata divokých prasat. Je jich 10 a pro Pepinu a Boba je to již pátý vrh.


Nabídka: Letní tábor v městských lesích

ČMMJ z.s. Okresní myslivecký spolek Hradec Králové pořádá Letní myslivecký tábor „Šanováček“ pro děti od 1. do 9. třídy základní školy.


Nezapomeňte na naši fotosoutěž!

Jarní obodbí nabízí k focení pupeny, květy a semenáčky stromů. Čím více fotek zašlete, tím máte větší šanci vyhrát.

Těšíme se na Vaše fotky!


Podřezem smrků se snažíme zpomalit odumírání borových porostů

Sucho trápí téměř celou Českou republiku, naše lesy nevyjímaje. U nás nejvíce trpí dospělé borovice lesní na chudých stanovištích s podrostem smrků. Borovice totiž mají většinu kořenů tak hluboko, že se k nim vláha z nízkých dešťových srážek nedostane. Na povrch půdy v lese sice spadne téměř 84 % srážek volné plochy (zbytek se zachytí v korunách stromů), když ale prší málo, vodu vyčerpají stromy v podrostu. Především smrk, který má povrchový kořenový systém. Další vodu spotřebuje podrost keříků (borůvčí), bylin a mechů. Jak žíznivě dokáží stromy využít vodu v půdě, ukazuje to, že za dva poslední roky se do hloubky 70 cm pod povrch dostalo méně než 3 % srážkové vody.


Hradečtí lesníci nabízejí palivové dříví zájemcům také formou samovýroby, nařežou si ho sami

Těžba dřeva v České republice je v posledních letech poznamenána extrémy počasí a aktivitou kůrovce a dalšího podkorního hmyzu. Problémy se nevyhýbají ani městským lesům, přestože situace zatím není kritická. Dřeva je v lese nyní kvůli suchu, škůdcům i nutným výchovným zásahům dostatek, takže lesníci nabízejí zájemcům o palivové dřevo také takzvanou samovýrobu.


Městské lesy mají certifikát PEFC

Jedním z hlavních cílů certifikace lesů systémem PEFC je zachování lesů a zodpovědného přístupu k lesním ekosystémům a respektu k přírodě. Certifikace zaručuje, že majitel lesa hospodaří trvale udržitelným způsobem a jeho les tedy může plnit všechny své funkce i po další generace.


Seznamte se s doupnými stromy v městských lesích

Nedostatek vhodných míst ke hnízdění a úkrytu může být pro mnoho druhů živočichů závažný. Ptactvo má však veliký význam v biologické ochraně lesa a naši lesníci to dobře vědí.