Městské lesy Hradec Králové

Aktuality

Selata divokých prasat jsou na světě!

V sobotu 9. 3. 2019 se narodila selata divokých prasat. Je jich 10 a pro Pepinu a Boba je to již pátý vrh.


Nabídka: Letní tábor v městských lesích

ČMMJ z.s. Okresní myslivecký spolek Hradec Králové pořádá Letní myslivecký tábor „Šanováček“ pro děti od 1. do 9. třídy základní školy.


Nezapomeňte na naši fotosoutěž!

Jarní obodbí nabízí k focení pupeny, květy a semenáčky stromů. Čím více fotek zašlete, tím máte větší šanci vyhrát.

Těšíme se na Vaše fotky!


Podřezem smrků se snažíme zpomalit odumírání borových porostů

Sucho trápí téměř celou Českou republiku, naše lesy nevyjímaje. U nás nejvíce trpí dospělé borovice lesní na chudých stanovištích s podrostem smrků. Borovice totiž mají většinu kořenů tak hluboko, že se k nim vláha z nízkých dešťových srážek nedostane. Na povrch půdy v lese sice spadne téměř 84 % srážek volné plochy (zbytek se zachytí v korunách stromů), když ale prší málo, vodu vyčerpají stromy v podrostu. Především smrk, který má povrchový kořenový systém. Další vodu spotřebuje podrost keříků (borůvčí), bylin a mechů. Jak žíznivě dokáží stromy využít vodu v půdě, ukazuje to, že za dva poslední roky se do hloubky 70 cm pod povrch dostalo méně než 3 % srážkové vody.


Hradečtí lesníci nabízejí palivové dříví zájemcům také formou samovýroby, nařežou si ho sami

Těžba dřeva v České republice je v posledních letech poznamenána extrémy počasí a aktivitou kůrovce a dalšího podkorního hmyzu. Problémy se nevyhýbají ani městským lesům, přestože situace zatím není kritická. Dřeva je v lese nyní kvůli suchu, škůdcům i nutným výchovným zásahům dostatek, takže lesníci nabízejí zájemcům o palivové dřevo také takzvanou samovýrobu.


Městské lesy mají certifikát PEFC

Jedním z hlavních cílů certifikace lesů systémem PEFC je zachování lesů a zodpovědného přístupu k lesním ekosystémům a respektu k přírodě. Certifikace zaručuje, že majitel lesa hospodaří trvale udržitelným způsobem a jeho les tedy může plnit všechny své funkce i po další generace.


Seznamte se s doupnými stromy v městských lesích

Nedostatek vhodných míst ke hnízdění a úkrytu může být pro mnoho druhů živočichů závažný. Ptactvo má však veliký význam v biologické ochraně lesa a naši lesníci to dobře vědí.


V lesích probíhá kaňkování lišek

Za kaňkování se označuje období páření lišek, které probíhá za hlasitého liščího projevu (tzv. skolení) od ledna do března. K samotnému páření dochází v noře. Po 52 – 53 dnech se rodí až 10 mláďat, o která se často stará i otec.


Kůrovci se nevyhýbají ani přírodním památkám

V PP Roudnička a Datlík „řádil“ lýkožrout smrkový. Dlouho očekávaný mráz konečně zpevnil podmáčené půdy a naši lesníci mohli provést těžbu napadených stromů. Jejich pokácením a odvozem zabrání dalšímu šíření škůdce.


Sportovně-rekreační park Na Větvi

Kousek od Zděné boudy buduje soukromý investor sportovně-rekreační park Na Větvi. První část parku bude otevřena 1. června 2019 na Den dětí. Podívejte se, jak bude park vypadat.

O zbudování další části se jedná.


Video: Novinka na skladě palivového dříví - palivo v bednách

Podívejte se, jak pro Vás na skladě paliva připravujeme bedny s palivovým dřívím ...


Zveme Vás na bitvu na Rytířském hradišti 12.1.2019

Srdečně Vás zveme na ukázku bitvy na Rytířském hradišti, kterou si pro Vás opět připravil dětské kroužek historického šermu Tesák.


POZOR NA BEZPEČNOST PŘI TĚŽBĚ V LESÍCH!

Upozorňujeme návštěvníky, že pohyb v porostech, ve kterých probíhá těžba motorovou pilou nebo harvestorem, je zakázán!


NOVINKA NA SKLADU PALIVOVÉHO DŘÍVÍ

S příchodem nového roku jsme pro Vás na skladě palivového dříví připravili novinku. Od 8. 1. 2019 si můžete krácené palivo na délky 50, 33 a 25 cm zakoupit v praktické bedně o objemu 1 prostorový metr. Bednu Vám naložíme naší technikou.Foťte stromy do našeho kalendáře!

Naše společnost vypisuje další fotosoutěž pro veřejnost, tentokrát na téma Stromy městských lesů. Z vybraných fotografií vznikne nástěnný kalendář pro rok 2020.


Kalendář Městských lesů 2019

Představujeme Vám kalendář Ptactvo městských lesů 2019, který je vytvořen z Vašich fotografií.

Všem fotografům, kteří se soutěže zúčastnili, děkujeme!
Pokud se Vám kalendář líbí a rádi fotíte, můžete nám zasílat snímky stromů do kalendáře pro rok 2020. Podrobnosti brzy naleznete na našem webu nebo Facebooku.

Těšíme se na Vaše snímky.


Výsledky fotosoutěže pro kalendář Ptactvo městských lesů 2019

Do kalendáře Ptactvo městských lesů 2019 byly  vybrány fotografie těchto autorů:

Tomáš Cik, Ladislav Hanousek, Jan Lenhart, Jiří Mareček, Lukáš Senohrábek, Jakub Schneider, David Škoda a Barbora Vaňková.


Začíná oprava hájovny na Černé stráni

Do hájovny na Černé stráni v hradeckých lesích se stěhují řemeslníci. Dnes totiž začne připravovaná kompletní rekonstrukce tohoto hospodářského objektu ze třicátých let minulého století, po níž budou v hájovně dvě bytové jednotky pro zaměstnance městských lesů. Opravy za čtyři miliony korun bez DPH by měly být hotové do konce příštího roku.


Město Hradec Králové podporuje ptactvo v městských lesích

Město Hradec Králové ze svého rozpočtu přispělo na úhradu nákladů za semena slunečnice, které používáme na přikrmování ptáků v období s nízkou potravní nabídkou. DĚKUJEME!