Městské lesy Hradec Králové

Aktuality

Využijte akční nabídky na palivové dříví

Palivo jehličnaté, neštípané kuláče, v celých délkách za 460 Kč/m3.
Kontakt: Lukáš Hýsek, 602 467 224

Palivo jehličnaté, neštípané kuláče, délka 2 m za 500 Kč/prm. Ušetříte tak 250 Kč/prm.

K zakoupení na skladu palivového dříví každé úterý od 14.00 do 18.00 hodin. Kontakt: Vojtěch Louda, 603 216 601


Píseň o kůrovci

Píseň pro pobavení i poučení - dobře si poslechněte text písně, naleznete v něm přehledný návod, jak s lěkožrouty účinně bojovat


Napsali o nás: U nás doma: Příspěvky čtenářů Deníku Hradecké lesy líčí na kůrovce růžovou

Nejen smrky deptá v Městských lesích Hradec Králové obávaný kůrovec. Zakousl se už i do borovic. Lesníci teď čekají, jestli hmyz, který napadá stromy a nechává je usychat, vyvede v příznivém počasí další, třetí generaci vajíček mezi dvěma obvyklými ročními rojeními. Pokud ano, bude hůř, než čekali.


Vyhněte se štěpkovacím strojům

Z důvodu uvolnění kapacit bude v městských lesích v následujících 3 týdnech probíhat štěpkování dřevní hmoty po těžbě. Štěpka má široké využití, například v energetice nebo jako pomocník zahrádkářů. Prosíme, abyste se nepřibližovali ke strojům, hrozí nebezpečí úrazu.

Děkujeme.


Napsali o nás: Koupel na Marokánce si odpusťte. Kvůli vodě i zákazu

Vodní plocha v dobývacím prostoru Marokánka nedaleko Bělče a Krňovic v městských lesích není určena ke koupání a pro citlivé jedince může být její voda i nebezpečná. Navíc, lidé by sem neměli ani chodit či jezdit auty, obojí je totiž zakázané!Mozaikovité seče v PR Mazurovy chalupy

Část luk přírodní rezervace Mazurovy chalupy byly posečeny. Proč ne celé?


NEBEZPEČÍ POŽÁRU V LESÍCH

Vyzýváme návštěvníky lesů, aby se v přírodě chovali zodpovědně a nezapalovali ohně mimo vyhrazená ohniště.


Mladí muzikanti pomáhají hradeckým městských lesům

Police Symphony Orchestra tvoří 65 mladých muzikantů a dalších 15 členů podpůrného týmu. Od svého založení v roce 2010 koncertovali po celém světě a podpořili mnoho dobročinných projektů. Letos se vydávají na cestu po českých městech a podporují lokální projekty. V Hradci Králové se zastaví 28. 6. a podpoří náš projekt sázení ovocných dřevin pro zlepšení a zpestření jídelníčku lesní zvěře.


Bojujeme s lýkožroutem smrkovým - začali jsme pěstovat speciální odolný "smrk růžový" ... NEBO JE TO JINAK?

Růžovou barvu skládkám dřeva dává insekticid, který hubí kůrovce a tím pomáhá zastavit šíření těchto škůdců. Insekticid se aplikuje postřikem na napadené ležící dřevo. Hubí všechna vývojová stadia brouků. Navíc díky nízké rozpustnosti ve vodě zabraňuje kontaminaci půdy.


Nezapomeňte na naši fotosoutěž!

Zasílejte fotky stromů z městských lesů a vyhrajte kalendář a další dárky od naší společnosti.


Pozvánka: Historický dětský den na Rytířském hradišti

Srdečně Vás zveme 1. 6. 2019 od 10 do 17 hodin na Rytířské hradiště, kde se uskuteční dětský den, který si pro Vás připravil Dětský kroužek historického šermu Tesák.


Pozvánka: Vinné lesní slavnosti

Na Vinných lesních slavnostech na rozcestí u bufetu U Vlka se Vám představí 12 vybraných vinařů z Moravy a zahraničí, kteří Vám nabídnou ke koštu to nejlepší ze svých sklepů. Součástí slavností bude i nabídka různých delikates v podobě ručně vyráběných dortíků, kávy na kole či rozšířená nabídka občerstvení a posezení bufetu U Vlka. Pro děti bude připravena doplňující zábava jako např. hasiči s ukázkou své techniky, sokolník s dravým ptactem. Akci příjemně doplní cimbálová muzika.


"Nezachraňujte" mláďata lesní zvěře

Osamocená mláďata v přírodě nejsou opuštěná, nepotřebují Vaši pomoc!

Jsou zvyklá na chladno i déšť.

Nesahejte na ně, neodnášejte je z lesa, nechte přírodu, aby si sama poradila.

Vámi "zachráněné" mládě odsoudíte k smrti bez matky nebo životu v zajetí.


ZTRÁTY A NÁLEZY: Našla se náušnice

Na asfaltové lesní cestě kousek od Stříbrného rybníka byla nalezena zlatá náušnice. Postrádáte ji? Pošlete fotku druhé do páru. Bude-li stejná, můžete si ji u nás vyzvednout.


V pátek 17. 5. jsme s dětmi ze školy Comenius z Hradce Králové vyrazili do lesa za ptáčky

V doprovodu zkušeného ornitologa, pana Dusíka, jsme si pověděli mnoho zajímavého o puštících a také jsme si zblízka prohlédli a pohladili jejich mláďata. Zjistili jsme, jak puštíci vyvádějí své mladé, kolik myší musí rodiče nachytat, aby svá mláďata uživili, a co dělat, když v lese nalezneme mládě vypadlé z hnízda.
Video: Dub na Smiřické hrázi se mění v torzo, bude sloužit zlatohlávkům

Včera jsme zahájili plánované práce na jednom z letitých dubů, které rostou na Smiřické hrázi v Malšovicích.


Do lesa na vlastní nebezpečí!

Od dubna 2019 platí v České republice nová vyhláška, která upravuje povinnosti vlastníka lesa a to vzhledem ke kůrovcové kalamitě, která české lesy postihla.