Městské lesy Hradec Králové

Rytířské hradiště

Nedaleko rybníků Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova se nachází unikátní přírodní dětský park Rytířské hradiště. Zde mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat rytíře, princezny, ale i čarodějnice a jiné pohádkové postavy. Hradiště umožňuje pozorovat okolní lesy pohledem z hlavní hradní věže či využít pískoviště, bludiště s prolézačkami nebo si opéct buřty na ohništi. Hradiště je vyzdobeno dětskými kresbami a dřevořezbami řezbáře pana Miroslava Kříže. Cesta k hradišti je dobře značená, nenáročná a vhodná jak pro kočárky tak i pro hendikepované.

K rytířskému hradišti jsou značeny dvě trasy - první, vhodná spíše pro kočárky a hendikepované, vede od Zděné boudy okolo rybníčka Češík (délka 1 km), druhá, charakterem spíše lesní pěšina, je značena od Zděné boudy okolo naturálního pohřebiště (délka 700 m). Obě trasy naleznete vyznačeny ve fotogalerii níže.

Stavba Rytířského hradiště byla ukončena v roce 2014, stále ale doplňujeme vnitřní prostor i okolí o nové vzdělávací a herní prvky, jako je například interaktivní věž, dendrofon, dřevěné sochy koní, "opičí dráha", zvířecí doskočiště nebo malé zastavení věnované rozkladu odpadu v přírodě.

Na Rytířském hradišti se každoročně koná celá řada akcí nejen pro děti. Mezi nejúspěšnější patří například Dětský den se skauty či zimní bitva Dračí setba šermířského kroužku Tesáci.

Přístup do areálu je možný celoročně, vstup není omezen žádnou provozní dobou